Podcasting, pomimo bycia subiektywnie młodą formą przekazu, jest również jedną z tych najszybciej rozwijających się. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim bardzo wygodna forma odbioru, która nie wymaga od słuchacza całościowego zaangażowania – pozwala na jednoczesne wykonywanie czynności dnia codziennego jak sprzątanie czy jazda samochodem. Podcasting pozwala na poszerzanie naszych horyzontów pomimo pędu dnia codziennego. Coraz więcej internetowych twórców decyduje się na tę wygodną formę przekazu. Jeśli jesteś jednym z nich, powinieneś zadać sobie ważne pytanie – czy Twoje podcasty są wzbogacone o transkrypcję? Możliwe, że wydaje Ci się to zbędne, jednak przedstawię Ci kilka powodów, które mogą zmienić Twoje spojrzenie na tę kwestię.
Gdzie zamówić transkrypcję?
Jeśli zastanawiasz się, jak zamówić transkrypcję, istnieje na to proste rozwiązanie. Korzystając z usług firmy spiszeto.pl możesz mieć pewność, że transkrypcja zostanie rzetelnie przygotowana przez doświadczonego transkrybenta. Firma swoją siedzibę ma w Aleksandrowie Łódzkim przy Alei Wyzwolenia 18/1, ale usługi można zamawiać przez internet z dowolnego miejsca na świecie. Masz więcej pytań? Zadzwoń pod numer 604 361 653, gdzie dowiesz się wszelkich szczegółów.
Pozytywny wpływ na pozycjonowanie
Każdy twórca ma nadzieję, że jego dzieło dotrze do jak największej ilości odbiorców. W przypadku nagrań audio sprawa jest nieco utrudniona, gdyż uniemożliwia algorytmom „zaznajomienie się” z treścią nagrania. Co można zrobić? Dodanie transkrypcji umożliwi botom poprawne pozycjonowanie i polecanie Twojej pracy potencjalnym odbiorcom.
Transkrypcja to udogodnienie dla osób niesłyszących
W społeczeństwie, zarówno jak i w gronie osób zainteresowanych Twoją twórczością, na pewno pojawią się osoby z różnymi problemami natury zdrowotnej. O ile dla osób niedowidzących podcast będzie wręcz łatwiejszą w odbiorze formą, o tyle dla osób niedosłyszących może stanowić on nie lada problem. Umieszczenie przy nim treści pisanej pozwala takim osobom na swobodne zaznajomienie się z tematem, bez poczucia wykluczenia bądź frustracji.
Ułatwienie odbioru słuchaczowi
Ten punkt dotyczy głównie podcasterów używających skomplikowanego, specjalistycznego słownictwa, ale nie tylko. Niektóre słowa, jak na przykład profesjonalne nazewnictwo medyczne czy zagraniczne nazwy miejscowości mogą sprawić słuchaczowi kłopot. Rozwiązaniem tego problemu będzie oczywiście umożliwienie odbiorcy zaznajomienie się ze skomplikowanym sformułowaniem w formie pisemnej. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest możliwość łatwego wyszukania i powrotu do momentu, który najbardziej nas zaciekawił, czy uciekł naszej uwadze.
Zwiększenie grona odbiorców
Statystycznie wyróżnia się trzy główne grupy stylów przyswajania wiedzy: poprzez słuch, wzrok oraz czucie. Podcast w naturalny sposób najłatwiej dociera do tzw. słuchowców, dla których taka forma jest najwygodniejszą. Dodając transkrypcję do Twoich nagrań poszerzysz grono zainteresowanych nim osób również o te, które łatwiej przyswajają wiadomości w sposób wzrokowy, lub słuchając i jednocześnie czytając tekst.
Transkrypcja podcastu – zlecić czy wykonać samodzielnie?
Kiedy wiemy już, dlaczego warto stosować transkrypcję, trzeba zastanowić się, jak zacząć. Pierwszą myślą, która zapewne przyszła Ci do głowy jest odsłuchiwanie własnych nagrań z kartką i długopisem w dłoni. Każdy sposób na uzyskanie pożądanego efektu jest dobry, musisz jednak pamiętać, że nie będzie to tak łatwe zadanie, jakim się wydaje. Faktem, o którym należy pamiętać jest to, że sporządzenie transkrypcji do nagrania trwa średnio ponad 3 razy tyle, co samo nagranie. Jeśli więc Twój materiał trwa 30 minut, samo przygotowanie tekstu do niego zajmie co najmniej kolejne półtorej godziny.